Dr Artur Bartoszewicz: trzeba zmniejszać lęk i niepewność, które zabijają gospodarkę
- To, co zabija gospodarkę, to nie koronawirus - ten zabija jednostki. To, co zabija gospodarkę to lęk i niepewność, jaka się wytworzyła - przekonywał w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz z SGH. Dodawał, że rząd powinien zrobić wszystko, co możliwe, by tę niepewność zmniejszyć.
2020-04-05, 11:21
Posłuchaj
Rząd pracuje nad zmianami w tarczy antykryzysowej. Szczegóły nowych rozwiązań poznamy prawdopodobnie w przyszłym tygodniu - powiedział Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Obecne przepisy, sprzyjające głównie drobnym przedsiębiorcom, których firmy ucierpiały w związku z koronawirusem, obowiązują od kilku dni.
Powiązany Artykuł
![Paweł Borys 2.jpg](http://static.prsa.pl/images/dd135f62-51d2-4c3e-a026-c3448cfa2869.jpg)
Prezes PFR: w przyszłym tygodniu rząd prawdopodobnie zaproponuje zmiany w "tarczy antykryzysowej"
Dr Artur Bartoszewicz z SGH chwalił w Polskim Radiu 24 założenie przestawienia gospodarki na produkcję środków ochronnych i preparatów na potrzeby służby zdrowia. Podkreślał, że trzeba nauczyć się żyć z koronawirusem, a do tego - oraz do możliwie szybkiego przywrócenia gospodarki do normalności - środki ochronne będą potrzebne.
Potrzeba zmniejszenia niepewności
Gość Polskiego Radia 24 mówił też, że w tarczy antykryzysowej potrzebne są rozwiązania pozwalające zmniejszyć niepewność co do zachowania przez przedsiębiorstwa płynności finansowej. Ocenił, że obecne w tarczy antykryzysowej mechanizm zmniejszający obciążenia bieżące płatności ZUS, mechanizm umożliwiający wakacje kredytowe i mechanizm "postojowego" wpisują się w te założenia.
Zwracał także uwagę na istotność rozwiązania rozszerzającego faktoring. - Bardzo dobre rozwiązanie, które powinno być bardzo rozszerzone, to faktoringowe rozwiązanie umożliwiające przejęcie leasingu przez Agencję Rozwoju Przemysłu - wskazał explicite dr Artur Bartoszewicz.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Minister finansów: pracujemy nad kolejną wersją tarczy antykryzysowej
Więcej o tarczy antykryzysowej w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.
Projekt łagodzenia skutków pandemii
Tarcza antykryzysowa to projekt zmian w prawie, które ma złagodzić negatywne skutki gospodarcze koronawirusa dla małych firm i dla pracowników. Rząd kilkakrotnie zapowiadał, że niebawem ogłosi także rozwiązania dla większych firm. Tarczę antykryzysową tworzy pięć filarów - to bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych. Obecne przepisy, sprzyjające głównie drobnym przedsiębiorcom, których firmy ucierpiały w związku z koronawirusem, obowiązują od kilku dni.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
Gość: dr Artur Bartoszewicz (SGH)
Data emisji: 05.04.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 10.05
Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl
REKLAMA